O nas

dps-p17-13-front

Historia Domu Pomocy Społecznej w Górnie

Dom powstał w 1975 r. na bazie 5 pawilonów wyodrębnionych z Państwowego Sanatorium Przeciwgruźliczego początkowo dla 120 pensjonariuszy. Od 1984 roku stopniowo przekazywane były dalsze pawilony. Obecnie dysponuje 225 miejscami mieszkalnymi w 9 wolnostojących pawilonach (w jednym z pawilonów znajduje się administracja Domu) oraz w nowo wybudowanym budynku 2 kondygnacyjnym, zajmuje powierzchnię 6,08 ha.
Przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych.
W marcu 1998 roku rozpoczęto budowę Centrum Rehabilitacyjno-Socjalnego wspieraną przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec. Do dnia dzisiejszego wykonano I etap budowy – pawilon usługowo – techniczny, który został oddany do użytku 26.08.2001 roku. Mieści się w nim pralnia, kuchnia z jadalnią, kotłownia, oraz zaplecze techniczne ( garaże, magazyny).
W październiku 2002 r. został otwarty nowy oddział na pawilonie nr 21dla osób przewlekle psychicznie chorych.
W wyniku realizacji zadania „Rozbudowa Domu Pomocy Społęcznej w Górnie” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie przy udziale środków z RPOWP na lata 2007-2013 placówka powiększyła się w 2011 roku o dwukondygnacyjny budynek połączony przewiązką z istniejącym obiektem  usługowo technicznym  docelowow z 55 miejscami, pokojami 1 i 2 osobowymi, salami do rehabilitacji i terapii zajęciowej.
W budynku znajdują się: gabinety lekarskie, dyżurki pielęgniarek oraz inne pomieszczenia towarzyszące niezbędne do funkcjonowania obiektu. Obiekty są całkowicie przystosowane  dla potrzeb osób niepełnosprawnych- w budynku znajduje się winda.

Położenie

12017804223756.jpgDom  dla osób przewlekle psychicznie chorych w Górnie położony jest na terenie gminy Sokołów Małopolski, przy głównej trasie Rzeszów-Lublin. Tereny te to szczątki dawnej Puszczy Sandomierskiej, a geograficznie zaliczane są do płaskowyżu Kolbuszowskiego, okolice obfitują w duże ilości ozonu, który powstaje m. in. poprzez utlenianie żywicy w lasach szpilkowych, otaczające go lasy dostarczają szczególnie zdrowego powietrza – nasza miejscowość od dawna znana jest z walorów klimatycznych.

Warunki mieszkaniowe

Posiadamy pokoje- 1 os.- 2 szt., 2 os.- 11 szt., 3 os.-21 szt., 4 os.-27 szt.
Łazienki i węzły sanitarne ogólne, przestrzenne, odpowiednio wyposażone i dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych. Przy każdym obiekcie są wykonane podjazdy dla osób niepełnosprawnych na wózkach.

Opieka medyczna leczenie i rehabilitacja

12017804151085.jpgOpiekę medyczna sprawuja lekarze i pielęgniarki, zatrudnione są opiekunki, rehabilitanci, pracownik kulturalno-oświatowy, pracownicy socjalni, dietetyk. Każdy mieszkaniec ma możliwość wyboru z pośród personelu pracownika pierwszego kontaktu, któego zadaniem jest pomoc we wszelkich trudnościach.
W Domu znajdują się gabinety zabiegowe : rehabilitacyjny, fizykoterapeutyczny, pracownia terapii zajęciowej.

Opieka duszpasterska

Dom posiada Kaplicę, gdzie odprawiane są codziennie Msze Święte jak również nabożeństwa okolicznościowe. Ksiądz Kapelan jest na każde wezwanie z sakramentem chorych.

Terapia zajęciowa i działalność rekreacyjna

Posiadamy samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych poruszającycy się na wózkach, dzięki czemu wszyscy chętni mieszkańcy mogą brać udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionych Domów, wycieczkach, pielgrzymkach organizowanych przez opiekunki i instruktora kulturalno-oświatowego.
Więcej na temat działalności kulturalno-rekreacyjnej w odrębnym dziale
w Biuletynie.

Mapa dojazdu:

DPS-mapa

 

Skip to content