Wydarzenia

„Rośnie jak na drożdżach…” – VII edycja Dnia Kultury Ludowej

(oglądaj film)

https://vimeo.com/356885109

„Kuj żelazo póki gorące” – V edycja Dnia Kultury Ludowej


„Nie święci garnki lepią” – IV edycja Dnia Kultury Ludowej


Szwajcarsko-Polski Piknik Pokoleń, Rzeszów

W sobotę, 16 maja 2015 roku, grupa mieszkańców DPS w Górnie uczestniczyła w Szwajcarsko-Polskim Pikniku Pokoleń. Wraz z mieszkańcami kilku innych domów pomocy z naszego województwa uczestniczyli oni w przygotowanych dla nich atrakcjach, takich jak zajęcia z rękodzieła, warsztaty kulinarne oraz konkurencje sportowe i zabawy zespołowe. Nie zabrakło również występów artystycznych, a gwoździem programu był konkurs kulinarny, którego tematem przewodnim były szparagi. Gościem specjalnym pikniku był Grzegorz Łapanowski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 (zdjęcia w galerii)

Turniej Tenisa Stołowego 2015

Kolejna edycja turnieju tenisa stołowego w naszym Domu odbyła się 11 marca 2015 roku. W turnieju wzięło udział 8 osób, które zobowiązane były do uczestnictwa w treningach poprzedzających rozgrywki. Zwycięzcą został jak zwykle bezkonkurencyjny pan Paweł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali symboliczne nagrody.

85512a5d997302.jpg

 (zdjęcia w galerii)

Światowy Dzień Chorego

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Chorego w naszym Domu odbyły się 12 lutego. Z tej okazji z wizytą przybył ks. bp Edward Białogłowski z dyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Stanisławem Słowikiem. W uroczystościach brali udział również Józef Jodłowski – starosta powiatu rzeszowskiego, Mieczysław Miazga – radny sejmiku województwa podkarpackiego, prof. Kazimierz Ożóg, proboszcz parafii Górno – ks. kanonik Jan Lib oraz Elżbieta Burzyńska – dyrektor SPZZOZ „Sanatorium”. Na uroczystość przybyli również okoliczni mieszkańcy Górna. Po uroczystej Mszy Św. i błogosławieństwie udzielonym na sposób lurdzki, ks. biskup spotkał się z mieszkańcami i pracownikami pawilonu 17.

0

 (zdjęcia w galerii)

Boże Narodzenie

Do okresu Bożego Narodzenia mieszkańcy naszego Domu przygotowywali się już od listopada. W tym roku zespół kolędniczy „Gloria” przygotował program pt. „Boże Narodzenie z poezją ks. Jana Twardowskiego”. Wiersze tego zmarłego kilka lat temu poety zespół zaprezentował najpierw przed swoją własną publicznością, a następnie przed dużo szerszym audytorium podczas XXI Małopolskiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, który odbył się 21 i 22 stycznia 2015 r. w Tuchowie. Podczas tego właśnie przeglądu nasz Dom zaprezentował również szopkę bożonarodzeniową wykonaną przez pana Piotra Motyla. Nagrodą za prezentowaną szopkę była kuchenka mikrofalowa ufundowana dla DPS w Górnie przez panów Wojciecha Wąsa i Bogusława Wąsa z firmy WOJMAR PROFIT z Tuchowa. Serdecznie dziękujemy!

08 131
Sylwester – 31 grudnia 2014r.

Już po raz drugi w naszym Domu odbyła się zabawa sylwestrowa zorganizowana specjalnie z myślą o naszych mieszkańcach. Nie zabrakło dobrej muzyki, poczęstunku i przede wszystkim toastu noworocznego i życzeń.

0

Mikołajki – 9 grudnia 2014r.

Również w 2014 roku św. Mikołaj nie zapomniał o mieszkańcach DPS w Górnie.0

Andrzejki – 19 listopada 2014r.

Koniec listopada to jak zwykle czas andrzejkowych wróżb. Były one obecne również i w Górnie, podczas corocznej zabawy andrzejkowej. Oprócz wróżb mieszkańcy mogli uczestniczyć w licznych konkursach i przede wszystkim w zabawie tanecznej.

Ognisko i zabawa – 1 października 2014 r.

Na terenie DPS w Górnie zorganizowane zostało spotkanie przy ognisku. Przybyli mieszkańcy cieszyli się wieloma atrakcjami.

Ognisko-2014-01Ognisko-2014-03

Ognisko-2014-08Ognisko-2014-10

„Splecione dłonie”. Dzień Kultury Ludowej w Domu Pomocy Społecznej w Górnie.
Edycja III – 20 sierpnia 2014 r.

Kolejny już raz Stowarzyszenie Wsparcia Domu Pomocy Społecznej w Górnie zorganizowało spotkanie z kulturą ludową. Impreza skierowana do mieszkańców DPS w Górnie, licznych zaprzyjaźnionych domów pomocy z terenu Podkarpacia oraz uczestników Środowiskowych Domów Pomocy i członków Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym z ościennych gmin składała się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona została wikliniarstwu, które jest rzemiosłem wciąż kultywowanym w okolicach Górna. W drugiej części spotkania jego uczestnicy wzięli udział w rozmaitych konkurencjach sportowych, zaś uwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna.
Trzecia już edycja Dnia Kultury Ludowej w Górnie mogła odbyć się tylko i wyłącznie dzięki wsparciu licznych instytucji oraz życzliwych osób. Została dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Wsparcia udzielili również:
Urząd Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
Urząd Gminy Kamień
Firma BIO-LAB
Grupa Żywiec S.A, Browar w Leżajsku
Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Eurogalicja”
Zakład Mięsny „Smak” Górno
Firma MARPOL – Maria Rembisz
Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim.

Serdecznie dziękujemy za życzliwość i wsparcie!

0716

 

WYCIECZKA DO JANOWA LUBELSKIEGO

15 lipca 2014 r. mieszkańcy DPS w Górnie wyjechali na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. To oddalone o ok. 60 km od Górna miasto znane było niektórym uczestnikom tylko z okazyjnych przejazdów w drodze do Lublina, czy do Zamościa. Wbrew pozorom kryje ono mnóstwo atrakcji turystycznych, o których z niesamowitą pasją opowiadał przewodnik grupy – pan Jacek.

Zwiedzanie rozpoczęło się od niewielkiego kościółka w Momotach Górnych. Pomimo tego, że kościół został zbudowany w latach 70. ubiegłego wieku, zachwyca on kunsztem niepowtarzalnych zdobień wnętrza wykonanych przez jedną tylko osobę. Był nią nieżyjący już proboszcz tamtejszej parafii, a jednocześnie rzeźbiarski samouk – ks. Kazimierz Pińciurek.

Kolejnym punktem programu były Porytowe Wzgórza – miejsce jednej z największych bitew partyzanckich II wojny światowej. Była to doskonała lekcja historii i przypomnienie dramatycznych wydarzeń z tego trudnego okresu w historii naszego kraju.

Z Porytowego Wzgórza pojechaliśmy do oddalonej o kilka kilometrów Szklarni, gdzie znajduje się ostoja konika biłgorajskiego. Te żyjące w naturalnym środowisku konie są potomkami żyjącego niegdyś na terenie Europy tarpana. Ich widok był zachwycający!

Kolejną atrakcją była wizyta w pracowni garncarskiej w Łążku Garncarskim. Upał doskwierał już dosyć mocno, ale znaleźli się chętni do wypróbowania własnych sił przy toczeniu glinianych naczyń. Okazało się, że ta pozornie łatwa praca wymaga dużej wytrwałości i użycia siły, czym niektórzy byli bardzo zaskoczeni.

Jednak największa atrakcja czekała na uczestników wycieczki po obiedzie. Była nią wyprawa samochodami terenowymi po leśnych bezdrożach. Kierowcy specjalnie z myślą o mieszkańcach DPS w Górnie wybrali lżejszą wersję jazdy off-road, ale i tak wrażenia były niezapomniane. Sama wyprawa miała działanie wręcz uzdrawiające, bo o ile mieszkańcy wsiadający do samochodów byli już dość zmęczeni upałem i trudami bogatej w program wycieczki, o tyle po „przejażdżce” wysiadali jak nowo narodzeni. A wszystko dzięki doskonałym i doświadczonym kierowcom, którzy swoje umiejętności doskonalą podczas rajdów OFF-ROAD.

Na koniec, mocno zmęczeni już uczestnicy wycieczki odetchnęli przy kolacji, którą była pieczona na grillu kiełbasa.

Mieszkańcy Domu w Górnie z pewnością nie mieliby okazji na odwiedzenie tylu ciekawych miejsc w okolicach Janowa Lubelskiego, gdyby nie fachowa i kompetentna pomoc pracowników firmy MakAdan, za którą serdecznie dziękujemy!

Przed kościołem w Momotach Górnych

Przed kościołem w Momotach Górnych    (zobacz zdjęcia w galerii)

                                                                        XVI SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

3 lipca 2014 r. w Sośnicy odbyła się XVI Spartakiada Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Województwa Podkarpackiego. DPS w Górnie reprezentowany był przez pięciu mieszkańców, a byli nimi: pani Krystyna, pani Czesława, pan Krzysztof, pan Walenty, pan Piotr i pan Mateusz.

Treningi poprzedzające zawody zaowocowały trzema medalami. Pani Krystyna zdobyła I miejsce w slalomie, pan Piotr III miejsce w strzałach do bramki, zaś cała w drużyna zdobyła II miejsce w konkurencji drużynowej, którą było podawanie piłki.

Po zakończeniu rozgrywek sportowych i rozdaniu medali, dyplomów i upominków, uczestnicy spartakiady zostali zaproszeni do wspólnej zabawy.

1

Uroczyste rozpoczęcie Spartakiady     (zobacz zdjęcia w galerii)

                                                                         XV DZIEŃ JEDNOŚCI Z OSOBAMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI POWIATU RZESZOWSKIEGO

W sobotę 21 czerwca 2014 r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Górnie odbył się XV Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego. Zgromadził on osoby zrzeszone w stowarzyszeniach działających na rzecz osób niepełnosprawnych w całym powiecie, a także mieszkańców naszego Domu. Impreza odbywająca się nieprzerwanie od 2000 roku jest współorganizowana przez Związek Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Powiatu Rzeszowskiego. Każdego roku Dzień Jedności organizowany jest przez inną gminę powiatu. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem imprezy był DPS w Górnie.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bpa seniora ks. Kazimierza Górnego. Po zakończeniu mszy św. i powitaniu przez starostę rzeszowskiego – Józefa Jodłowskiego na scenie wystąpił działający w Górnie zespół „Młody duch”. Następnie uczniowie z kółka tanecznego działającego przy Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Kamieniu Prusinie wystąpili z pokazem tańców towarzyskich. Część artystyczną zakończył występ mieszkańców naszego Domu, którzy zaprezentowali skecz “W restauracji”. Główną atrakcją spotkania były gry i zabawy przygotowane specjalnie dla osób niepełnosprawnych uczestniczących w imprezie.

2014-06-21 10-10-27

2014-06-21 11-50-21

2014-06-21 13-18-49

ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Od wielu już lat kaplica DPS w Górnie gromadzi na wszelkich uroczystościach religijnych nie tylko mieszkańców naszego Domu, ale również wielu pracowników i okolicznych mieszkańców.
Jak co roku wystrój kaplicy przygotowany samodzielnie przez naszego kapelana – ks. Piotra Irzyka przeniósł nas w okolice Jerozolimy, gdzie miały miejsce wydarzenia sprzed 2000 lat wspominane podczas każdych świąt wielkanocnych w kościołach chrześcijańskich. Uroczyste obchody Triduum Paschalnego uświetnił między innymi zespół „Młody Duch” działający przy parafii w Górnie, który w Wielki Piątek wykonał Pasję, czyli ewangeliczny opis Męki Pańskiej. Partie solowe odśpiewali: ks. Marek Wygonik – wikariusz parafii w Górnie, pan Dariusz Kosak – organista kaplicy DPS i dyrygent zespołu „Młody Duch” oraz pan Maciej Stec.
Lekcje przewidziane na całe Triduum odczytali nasi mieszkańcy: pan Stanisław i pan Jacek. Ich pomoc okazała się nieoceniona zwłaszcza podczas liturgii Wielkiej Soboty, na którą przewidziane jest aż osiem czytań. W Wielką Sobotę nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego święcenia pokarmów. Natomiast w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się uroczysta procesja rezurekcyjna, która prowadziła wiernych alejkami pomiędzy wszystkimi budynkami Domu Pomocy oraz Sanatorium.
W ten sposób wszyscy, nawet najbardziej chorzy i niedomagający mogli choć przez chwilę uczestniczyć w uroczystościach wielkanocnych.

wydarz-17_procesja_rezurekcyjna-a

8 kwietnia 2014 r. – Turniej Tenisa Stołowego

Od kilku już lat w naszym Domu organizowany jest turniej tenisa stołowego. W tym roku osoby, które chciały wystartować w turnieju zobowiązane były do uczestnictwa w przynajmniej pięciu treningach poprzedzających turniej. Ostatecznie w turnieju wystartowało 9 osób. Uczestnicy tegorocznego turnieju prezentowali niezwykle wysoki poziom,
a poszczególne mecze dostarczyły nie mniej emocji, niż rozgrywki profesjonalistów. Śmiało można powiedzieć, że poziom gry uczestników jest wyższy z roku na rok.

2014-04-08 10-03-28 07 2014-04-08 10-55-44 08

4 kwietnia 2014 r.
„W hołdzie Janowi Pawłowi II z okazji zbliżającej się kanonizacji”
W tygodniu, w którym przypadała 9. rocznica śmierci bł. Jana Pawła II odwiedziła nas młodzież z kółka teatralnego „ANTYNUDA”działającego przy Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim. Przedstawili oni program słowno – muzyczny, w którym przybliżyli życie i działalność błogosławionego, a już wkrótce świętego Jana Pawła II. Ich prezentacja wprowadziła wszystkich słuchaczy w nastrój zadumy i nostalgii. U niektórych pojawiły się nawet łzy wzruszenia.

2014-04-04 10-38-16 08 2014-04-04 10-12-36 04 2014-04-04 10-08-33 03

13 marca 2014 r.
Turniej futbolu stołowego
Zakupione pod koniec ubiegłego roku „piłkarzyki” wreszcie doczekały się swego chrztu bojowego, zaś nasi Mieszkańcy długo wyczekiwanego turnieju futbolu stołowego. Był to pierwszy tego typu turniej piłkarski
w historii naszego Domu, więc poniekąd miał on charakter eksperymentalny. Pomimo kilku niedociągnięć natury organizacyjnej, wszyscy jego uczestnicy doskonale bawili się, a przecież przede wszystkim o to chodziło.

2014-03-13 10-53-41 04 2014-03-13 10-54-50 06 2014-03-13 11-31-04 07

5 lutego 2014 r.
Przedstawienie pt. „Szaleństwa panny Róży”
Dziś gościli u nas aktorzy z krakowskiego impresariatu „Metanoia”, którzy przyjechali do nas z przedstawieniem zatytułowanym „Szaleństwa panny Róży”. Ten pełen humoru spektakl przeplatany popularnymi piosenkami wprowadził wszystkich widzów w doskonały nastrój. W przedstawieniu grali nie tylko goszczący u nas aktorzy. Można śmiało powiedzieć, że całe przedstawienie współtworzyli również nasi Mieszkańcy. Bez nich panna Róża nie mogłaby przecież przeprowadzić próby generalnej przed swoim wieczornym występem ;).

2014-02-05 15-26-43 06 2014-02-05 15-09-06 05 2014-02-05 14-53-02 02

2014-01-31 Przegląd Zespołów Kolędniczych Tuchow 2014

2014-01-31 11-41-17 01 2014-01-31 12-06-23 09 2014-01-31 12-06-02 08 2014-01-31 12-04-49 07 2014-01-31 12-02-50 06 2014-01-31 12-01-21 05 2014-01-31 11-58-40 04 2014-01-31 11-52-38 03 2014-01-31 11-43-23 02 2014-01-31 11-41-17 01 2014-01-31 11-52-38 03 2014-01-31 11-43-23 02

28 stycznia 2014 r. Zabawa choinkowa.
Jak zwykle na początku roku, w naszym Domu odbyła się zabawa choinkowa. Oczywiście nie zabrakło dobrej muzyki, szalonych korowodów tanecznych, ale i konkursów, w których Mieszkańcy mogli popisać się swoimi zdolnościami wokalnymi lub recytatorskimi, bądź też umiejętnością rozwiązywania zagadek tematycznie związanych z zimą. Poza tym mieszkańcy poszczególnych pawilonów mogli wreszcie spotkać się w jednym miejscu i nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.

2014-01-28 15-29-53 01 2014-01-28 15-30-58 02 2014-01-28 15-43-22 03 2014-01-28 15-44-58 04 2014-01-28 15-45-39 05 2014-01-28 16-48-47 06 2014-01-28 16-53-40 072014-01-28 17-04-01 08

23 stycznia 2014 r.
Nasz Dom znów odwiedzili mili Goście. Tym razem byli to uczniowie z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Kamieniu – Prusinie, a zaprezentowali oni niezwykle oryginalne jasełka. W przedstawieniu, oprócz tradycyjnych postaci, takich jak pasterze, czy trzej królowie, pojawiły się szkolne dzieci, a na dodatek ludzkim głosem przemówiły zwierzęta towarzyszące małemu Jezusowi w szopce. Wszyscy mieszkańcy podziwiali niezwykły talent aktorski małych wykonawców, którzy doskonale poradzili sobie z naśladowaniem głosów poszczególnych zwierząt.
Po przedstawieniu jasełkowym, uczniowie z kółka tanecznego działającego przy wspomnianej szkole zaprezbr /entowali swoje umiejętności prezentując img class=”alignnone size-medium wp-image-544″ src=p style=”text-align: justify;”span style=”color: #0000ff;””http://dpsgorno.domypomocy.pl/wp-content/uploads/2013/11/2014-01-31-11-52-38-031-300×225.jpg” alt=”2014-01-31 11-52-38 03″ width=”300″ height=”225″ /takie tańce jak jive, cha-cha, czy walc angielski. Z zazdrością podziwialiśmy ich kunszt i tylko szkoda, że nie mogli zostać dłużej.

2014-01-23 11-18-53 01 2014-01-23 11-25-59 02 2014-01-23 11-34-26 03 2014-01-23 11-38-41 04 2014-01-23 11-42-16 05 2014-01-23 11-48-36 06 2014-01-23 11-52-07 07 2014-01-23 11-52-13 08

19 stycznia 2014 r.
W niedzielę nasz Dom odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Trzebosi, by przedstawić naszym mieszkańcom tradycyjną kolędę z Turoniem. W odróżnieniu od wielu współczesnych zespołów, nasi Goście postawili nacisk na zachowanie tradycji ludowych, co można było zauważyć już w ich strojach. Dominowały w nich tradycyjne baranice, słomiane nakrycia głowy, czy też kostury. Nie zabrakło niezwykle barwnej postaci Żyda, który rozbawił widzów swoim zabawnym akcentem i zdolnościami kupieckimi. Dopełnieniem polskiej tradycji było tzw. okolędowania, w których kolędnicy złożyli życzenia wszystkim Mieszkańcom naszego Domu.

2014-01-19 13-58-15 01 2014-01-19 13-59-20 03 2014-01-19 14-02-01 04 2014-01-19 14-02-09 05 2014-01-19 14-03-29 06 2014-01-19 14-14-12 07 2014-01-19 14-14-29 08

16 stycznia 2014 r.
Okres Bożego Narodzenia to tradycyjny czas spotkań i kolędowania. Z tej okazji nasi mieszkańcy wspólnie z pracownikami przygotowali krótkie przedstawienie bożonarodzeniowe w oparciu o tradycyjną kolędę z Herodem. Tak dobrze znane wszystkim sceny pasterzy obudzonych przez aniołów ogłaszających narodzenie Zbawiciela, pokłonu trzech królów, diabła kuszącego Heroda, by ten rozkazał dokonanie zagłady niewiniątek, czy też jego śmierci przeplatane były licznymi pastorałkami i kolędami. Prezentacja przedstawienia pozostałym mieszkańcom naszego Domu była jednocześnie okazją do przeprowadzenia próby generalnej przed wyjazdem na Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych Domów Pomocy Społecznej w Tuchowie.

2014-01-16 11-40-56 12 2014-01-16 11-29-32 11 2014-01-16 11-24-12 13 2014-01-16 11-22-03 10 2014-01-16 11-21-54 09 2014-01-16 11-19-51 08 2014-01-16 11-19-42 07 2014-01-16 11-18-48 06 2014-01-16 11-16-13 05 2014-01-16 11-15-14 04 2014-01-16 11-15-00 03 2014-01-16 11-11-36 02 2014-01-16 11-10-32 01

2013-12-12 Sylwester 2013

2013-12-12 10-44-51 01 2013-12-12 10-45-27 02 2013-12-12 12-18-10 03 2013-12-31 19-24-15 04 2013-12-31 19-24-52 05 2013-12-31 19-25-39 06 2013-12-31 19-29-04 07 2013-12-31 19-32-18 08 2013-12-31 19-38-59 09 2013-12-31 20-10-54 10 2013-12-31 21-24-27 12 2013-12-31 22-02-45 13 2013-12-31 22-09-29 14

2013-12-09 Mikołaj 2013

2013-12-09 09-59-21 06 2013-12-09 10-11-57 08 2013-12-09 10-16-17 09 2013-12-09 10-24-00 10 2013-12-09 10-33-34 11 2013-12-09 10-35-14 12 2013-12-09 10-35-48 13 2013-12-09 11-06-08 07 2013-12-09 11-14-59 05 2013-12-09 11-22-37 02 2013-12-09 11-32-44 04 2013-12-09 11-45-41 032013-12-09 11-48-23 01

2013-11-28 Andrzejki 2013

2013-11-28 15-36-21 01 2013-11-28 18-16-33 13 2013-11-28 18-11-43 12 2013-11-28 18-10-18 11 2013-11-28 16-25-32 10 2013-11-28 16-17-47 09 2013-11-28 16-13-01 08 2013-11-28 16-10-51 07 2013-11-28 16-09-50 06 2013-11-28 15-41-44 05 2013-11-28 15-41-10 04 2013-11-28 15-38-31 03 2013-11-28 15-36-59 02

2013-11-21 Spotkania Artystyczne – Razem Piękniej

2013-11-21 12-56-53 01 2013-11-21 18-42-38 13 2013-11-21 17-31-25 12 2013-11-21 17-20-14 11 2013-11-21 16-58-22 10 2013-11-21 16-35-28 09 2013-11-21 16-01-41 08 2013-11-21 15-35-05 07 2013-11-21 15-27-04 06 2013-11-21 14-04-03 05 2013-11-21 13-48-13 04 2013-11-21 13-27-52 03 2013-11-21 13-27-00 02